Drukarki etykiet – jaką wybrać?

Rozwój technologii znacznie przyczynił się do wejścia na wyższy poziom wygody i szybkości pracy wielu dziedzin gospodarki. Niezwykle istotny jest system zautomatyzowanej identyfikacji, bez którego dzisiaj chyba nikt już sobie nie wyobraża normalnego funkcjonowania jakiegokolwiek magazynu, czy też firmy transportowej. Identyfikację elektroniczną umożliwiają tzw. etykiety, które nakleja się na produkty, które mają być poddane inwentaryzacji i przekazane do dalszych procesów (np. wydanie towaru na kierowcę). Posiadają one znaki graficzne lub tekstowe, z którymi współpracują skanery i systemy komputerowe. Żeby móc posługiwać się takimi przedmiotami, należy zakupić drukarki etykiet. Sprawdźmy, jak je wybrać i na co zwrócić uwagę.

 

Czym jest drukarka etykiet?

Drukarka etykiet to urządzenie, które stanowi główny atrybut systemu automatycznej identyfikacji. Umożliwia ona przeprowadzanie wydruków na samoprzylepnych materiałach eksploatacyjnych, (etykietach, nalepkach itp.) które następnie naklejane są na produktach czy towarze. Idealnie sprawdza się w sklepach, magazynach, biurach i firmach transportowych. Umożliwia szybką identyfikację asortymentu i przeprowadzanie operacji na towarze w systemie. Drukarka etykiet może bowiem drukować kod kreskowy, który wykorzystywany jest np. w listach przewozowych. Współpracuje on ze skanerami, które mogą sczytać jego zapis i przenieść informacje do komputerowego programu. Dzięki temu, zarządzanie asortymentem jest łatwe, szybkie i proste w obsłudze. Projektowanie kodów kreskowych zazwyczaj możliwe jest dzięki specjalnemu oprogramowaniu dostarczanemu przez producenta drukarek. Co ważne, drukarki etykiet mogą drukować nie tylko na etykietach. Istnieje także możliwość drukowania na foliach, papierze czy tworzywach sztucznych. Nie tylko kody kreskowe mogą być obsłużone przez takie urządzenia. Drukują one również napisy i grafiki, dlatego ich zastosowanie jest naprawdę szerokie.

 

Czym różni się drukarka etykiet, od standardowej?

Między drukarkami standardowymi, które używane do są do codziennego użytku, a tymi przeznaczonymi do pracy z etykietami, istnieje olbrzymia różnica. Są to całkowicie odmienne produkty. Drukarki etykiet są zazwyczaj o wiele mniejsze od tradycyjnych urządzeń. Są to jednak przede wszystkim produkty specjalistyczne, przeznaczone do konkretnego typu pracy. I jako takie, nie sprawdzą się przy codziennym użytku np. w biurze. Podstawowe ograniczenie jakie stawiają to przede wszystkim praca na konkretnym, dość niecodziennym typie papieru. Możliwość wydruku na popularnym, tradycyjnie używanym formacie A4 jest niemożliwa. Jednocześnie, drukarki etykiet wykazują bardzo wysoką wydajność. Jakość druku jest naprawdę wysoka i wyjątkowo trwała. W tym aspekcie znacznie górują nad tradycyjnymi urządzeniami o przeznaczeniu biurowym. Jednak jeśli chodzi o funkcjonalność, to brak możliwości stosowania popularnych formatów wydruku oraz zwykłego papieru, sprawia, że drukarki etykiet sprawdzą się jedynie w konkretnych sytuacjach, nie zaś codziennej pracy o charakterze biurowym.

 

Rodzaje drukarek etykietowych

Na rynku wyróżniamy dwa rodzaje drukarek etykietowych. Różnica między nimi polega głównie na technice drukowania, na której bazują. Są to drukarki termiczne i termotransferowe. To, co łączy obydwa typy tych drukarek, to nie wykorzystywanie tuszów, ani tonerów podczas dokonywania wydruku. Drukarki termiczne wykorzystują specjalny rodzaj papieru. Druk zawsze ma charakter monochromatyczny. Praca tego typu urządzenia polega na wypalaniu specjalnego termicznego papieru przy pomocy grzałek, które składają się na głowicę, która podczas wydruku pozostaje nieruchoma. Grzałki ulokowane są nad całą powierzchnią zadrukowywanego obszaru. Etykieta ze specjalnego termoaktywnego papieru przesuwa się pod głowicą, a ta w tym czasie wypala na niej ciemniejsze znaki, które tworzą druk. Tego typu produkty i technika druku ma swoje wady i zalety. Niewątpliwie największym atutem tych drukarek jest niska cena wydruku, co wpływa na ekonomiczność stosowania takich urządzeń. Druk jest jednak stosunkowo mało trwały i wytrzymały. Są to produkty przeznaczone do miejsc, w których powstający druk ma charakter jednorazowego użytku. Idealnym przykładem zastosowania tego typu produktów są drukarki na ceny warzyw i owoców w hipermarketach. Drugi typ urządzeń to drukarki termotransferowe. Charakteryzuje je bardzo wysoka jakość druku i jego trwałość. Etykiety zadrukowane przy wykorzystaniu tej metody są odporne na wilgoć i zabrudzenia. Są to produkty przeznaczone wszędzie tam, gdzie druk na etykiecie przeznaczony jest do wielorazowego użytku. Idealnie sprawdzają się na magazynach i w firmach transportowych. W przeciwieństwie do monochromatycznego druku w urządzeniach termicznych, ten rodzaj druku może być kolorowy. Głównym narzędziem, które przyczynia się tutaj do powstawania druku jest specjalna taśma barwiąca. Drukarka termotransferowa bazuje na podgrzaniu pigmentu zawartego w taśmie i przeniesieniu go w postaci druku na materiał, np. folię lub samoprzylepną etykietę. Wysoka jakość i trwałość druku przekłada się na znacznie większe koszty uzyskiwanego wydruku.

 

Jak wybrać drukarkę? Co jest ważne?

Przy wyborze odpowiedniej drukarki etykiet należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, które zadecydują o tym czy produkty okażą się funkcjonalne i praktyczne. Najważniejszym parametrem jest format papieru na jakim będziemy drukować. Zanim zatem kupimy drukarkę, musimy dobrze wiedzieć jakie etykiety będziemy wykorzystywali i na tej podstawie dobrać odpowiedni typ drukarki. Różnią się one bowiem między sobą pod względem szerokości możliwej etykiety, jaką mogą wydrukować. Drukarki etykiet mogą obsługiwać formaty o szerokości od 54, do 104 mm. Wydajność pracy drukarki to bardzo istotny element. Po pierwsze, zastanówmy się w jakim środowisku będą przebywały nasze etykiety. Jeśli zamierzamy stosować je np. w magazynach, gdzie panuje wilgoć, w dodatku będą one musiały przez długi okres spełniać swoje zadanie identyfikacyjne, to musimy postawić na druk odporny na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych oraz o wysokiej trwałości i jakości. W takim przypadku oczywiście postawmy na drukarkę termotransferową. Druk termiczny nie należy bowiem do zbyt odpornych na wilgoć i wytrzymałych. Oczywiście, zawsze warto jest postawić na drukarkę, która wykazuję się bardziej sprawną szybkością drukowania oraz potrafi obsłużyć większą ilość wydruków. Ostatnim parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest rozdzielczość drukarki. Określana jest ona w jednostce dpi. Od wartości rozdzielczości zależeć będzie jakość wydruku. Oznacza ona bowiem ilość punktów możliwych do wydrukowania na jeden cal etykiety. Standardową rozdzielczością jest 200 dpi. Wyższa wartość będzie oznaczała możliwość uzyskania naprawdę dobrego wydruku.

 

Drukarki bonowe

Mówiąc o drukarkach, których zadaniem jest ułatwianie pracy sklepów czy zakładów logistycznych, często słyszy się także termin “drukarki bonowe”. Mają one zgoła inne zastosowanie niż drukarki etykiet, ale bywają równie przydatne. Głównie zastosowanie znajdują w punktach gastronomicznych i usługowych. Są to bowiem urządzenia, które drukują paragony niefiskalne. Sprawdzają się one jako wzór zamówienia na bar/kuchnię, druk potwierdzający rezerwację stolika czy np. wydruk biletu kinowego lub teatralnego. Posiadają one obcinaczki, które umożliwiają estetyczne oderwanie zadrukowanych bloczków.

 

Poszczególne rodzaje drukarek etykiet

EVE Serial/USB/LAN

Jest to jedna z bardziej sprawnych i funkcjonalnych drukarek paragonowych. Ma ona charakter termiczny, co oznacza, że druk powstaje przez wypalanie specjalistycznego termicznego papieru. Maksymalna prędkość druku to 300 mm/s. Parametr taki zapewnia optymalną obsługę klienta i szybki czas realizacji wydruku. Jest to produkt uniwersalny, który posiada trzy złącza w standardzie. Oznacza to, że bez trudu podłączymy ją w każdym miejscu. Komfort obsługi zapewnia automatyczny obcinacz. Na dużą uwagę zasługuje fakt, że można ją powiesić na ścianie.

ELZAB Talos

To kolejne termiczne drukarki bonowe, które idealnie znajdą zastosowanie w gastronomii czy lokalach typu kina i teatry. Dzięki specjalnemu połączeniu, mogą pracować nawet w odległości stu metrów od komputera. Umożliwia wydruk tekstu składającego się z różnej wielkości i różnego rodzaju liter oraz cyfr, a także wydruk kodów kreskowych i elementów graficznych. Duży pojemnik umożliwia zamontowanie długiej rolki, która może sięgać nawet do sześćdziesięciu metrów. Drukarka jest szybka, pozwala na wydruk dwudziestu dwóch linii paragonu w ciągu jednej sekundy. Jest wygodna w obsłudze i montażu. Podobnie, jak model opisany powyżej, może ona pracować zarówno w poziomie, jak i pionie, można ją zatem zawiesić na ścianie lub ulokować pod ladą.

INTERMEC PC23D 203DPI

To drukarka etykiet o charakterze termicznym. Przeznaczona jest do wydruków etykiet w jednym kolorze. Rozdzielczość głowicy 203dpi zapewnia wysokiej jakości druk. Maksymalne ustawienie szybkości wydruku wynosi 8 cali na sekundę. Pracuje w oparciu o pamięć RAM 128 MB. Umożliwia współpracę z modułem ethernet oraz podłączenie automatycznej obcinarki.

INTERMEC PD41 203DPI

To półprzemysłowa drukarka etykietowa, która zapewnia łatwość obsługi i zadowalające parametry wydruków. Może ona pracować w oparciu o dwie techniki druku, zarówno termicznego, jak i termotransferowego, w zależności od potrzeb danej chwili i jakości wydruku, jaki zamierzamy osiągnąć. Umożliwia zatem zarówno drukowanie jednokolorowe, jak i wielokolorowe. Szybkość wydruku to 6 cali na sekundę, a rozdzielczość 203 dpi, co przekłada się na wysoką jakość wydruku. Pracuje w oparciu o pamięć RAM 8 MB. Posiada łączność ethernet, obcinak, nawijak i dyspenser. Jest łatwa w obsłudze.

HONEYWELL PM42 300DPI

To model bardzo wysokiej jakości. Jest to drukarka etykietowa, która podobnie jak produkt prezentowany powyżej może drukować zarówno termicznie, jak i termotransferowo. Bardzo wysoka rozdzielczość sięgająca wartości 300dpi zapewnia wyjątkowo dobrą jakość wydruku. Pracuje w oparciu o pamięć RAM 128 MB. Jest bardzo szybka, umożliwia drukowanie nawet o prędkości 300 mm/sekundę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt